چرا ازدواج ها و پیوندها به جدایی می انجامد؟
چرا پیوندهای عاشقانه بعد از ازدواج گسسته می شود و فرو می پاشد؟
چرا بعضی از زوج ها با یکدیگر همدلی و همفکری دارند و برخی ندارند؟
چرا زنان و شوهرانی که با هم تفاهم دارند، پس از مدتی به عدم تفاهم می رسند؟
چگونه می شود زنان و شوهرانی که مدعی بودند نمی توانند با یکدیگر زندگی کنند، پس از چندی توانسته اند به خوبی با هم زندگی کنند؟
چرا اکثر روان شناسان راه اصلی حل و فصل مسائل زناشویی را رسیدن به تفاهم و برقراری ارتباط انسانی ذکر می کنند و از سویی، برخی از مردم راه اصلی حل و فصل مسائل زناشویی را عشق ورزیدن ذکر کرده اند؟ حال آن که باید دانست عشق شرط لازم است، اما به تنهایی کافی نیست.
دوست عزیز
40 نکته زیر می تواند پاسخی برای شما و همه زوج های جوان و نیز کسانی که در مرحله تصمیم گیری برای ازدواج یا در آستانه ازدواج قرار دارند، مفید و موثر باشد:
1- با مطالعه کتب مربوط به انتخاب همسر، آیین همسرداری، چگونگی ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شرکت در جلسه های آموزش خانواده دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.
2- با همدلی، همفکری، همکاری و مشورت با یکدیگر در باره مسائل مختلف میان اعضای خانواده روابط سالم پدید آورید.
3- هر یک از زوجین دیگری را نزدیک ترین و محرم ترین فرد بداند و او را نیمه تن، حامی و پشتیبان خود تلقی کند.

4- با یادگیری مهارت های ارتباطی نظیر فعالانه به حرف های یکدیگر گوش کردن، احترام به نظرها و عقاید یکدیگر و تشریک مساعی و مشورت کردن روابط خود را بهبود بخشید.
5- بکوشید، با ایجاد کانونی گرم و صمیمی، تمام اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر مسوولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوند.
تا که از جانب معشوق نباشد کششی کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد
6- هنگام اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جای سرزنش کردن یکدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایی مساله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم کمک و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب کنید.
7- برای رسیدن به امنیت روانی و عاطفی در روابط زناشویی داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید.
8- در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممکن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندی مخرب و پیشرونده تبدیل نشود.
9- به هر طریق ممکن رفتارهای مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید: به گونه ای که همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید.
10- تشویق و تایید و بیان نکات مثبت به طور آشکار یا در جمع باشد و تذکر نکات منفی و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایی صورت گیرد.
11- برای خصوصیات و نیازمندی های یکدیگر ارزش قائل شوید و در روابط کلامی، عاطفی، اقدام ها و تصمیم گیری ها به افکار و خواسته های همسرتان توجه کنید.
12- اگر رفتار خاصی برای شما مبهم است، ساده ترین راه این است که از همسرتان هدف وعلت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن کنید.
13- خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهید. خشونت را با سکوت پاسخ گویید و در موقعیتی مناسب در باره مساله مورد نظر به بحث و گفت و گو بپردازید.
14- بکوشید در سراسر زندگی، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جای هر گونه پیش داوری یا مشاهده اشکالات و ضعف ها نقاط مثبت و قوت را ببینید: به عبارت دیگر، به جای توجه به نیمه خالی لیوان به نیمه پر آن توجه کنید.
15- سعی کنید در برنامه ریزی برای فعالیت های اجتماعی، اوقات فراغت، دید و بازدیدهای خانوادگی و نظایر آن به مشورت کردن با یکدیگر بپردازید و از یک جانبه نگری بپرهیزید.

16- در هر فرصتی که پیش می آید، با همسر و اعضای خانواده تان ارتباط کلامی و عاطفی برقرار کنید. شایان ذکر است زن ها از صحبت کردن با همسرشان بیش تر لذت می برند. بنابراین، مردان باید فعالانه به سخنان همسرانشان گوش کنند و واکنش مناسب نشان دهند.
17- اگر هر یک از زوجین در شرایط خاصی نمی تواند به سخنان همسرش گوش کند، باید صادقانه و صمیمانه این موضوع را به وی انتقال دهد، و تقاضا کند صحبت کردن در باره آن موضوع را به فرصتی دیگر واگذارد.
18- هر از چند گاهی زوجین در فضایی محرمانه، محبت آمیز و صمیمانه به ارزیابی رفتار و روابط یکدیگر بپردازند و از یکدیگر بپرسند، چه باید کرد تا روابطمان بهتر و با نشاط تر شود؟
19- همیشه، در رویارویی با مسائل و مشکلات خانوادگی، خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دهید و با قبول مسوولیت خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روی آورید.
20- در روز یا در هفته زمان مشخصی را برای گفت و گو در باره مسائل و مشکلات و به اصطلاح درد دل کردن با همسرتان اختصاص دهید.
21- از داشتن نگرش های آرمان گرایانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشویی و نیز انتظارات غیر واقع بینانه اجتناب کنید.
22- ارتباط زوجین باید از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست و غیر واقع بینانه دور باشد. اگر موضوع و مساله ای ذهن یکی از زوجین را به خود مشغول کرده است، باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح کند و درستی و نادرستی اش را با همسرش مورد بررسی قرار دهد.
23- هر یک از زوجین باید زمینه های بروز سوء تفاهم ها و سوء ظن ها را از بین ببرد و از رفتارهایی که موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن می شود، خود داری کند.
24- هر یک از زوجین باید بکوشد با روان شناسی همسرش آشنا شود تا بداند زن یا مرد به چه اموری بها می دهد و نظام ارزشی اش چگونه است: برای مثال معمولاً زن به وابسته بودن، کسب امنیت عاطفی و مورد حمایت واقع شدن اهمیت می دهد و مردان می خواهند مستقل و خود مختار باشند و آزادی عمل را دارای ارزش می دانند.
25- زن و شوهر از مسخره کردن یکدیگر و گفتن سخنان طعنه آمیز و دو پهلو جدا پرهیز کنند.
26- از رفتارهایی نظیر متلک، تحقیر، سرزنش و به رخ کشیدن یکدیگر که موجب افزایش مقاومت های روانی در طرف مقابل است، جدا باید پرهیز شود.
27- در سراسر زندگی، از جمله در زندگی خانوادگی، بکوشید به نقاط مثبت، موهبت و نعمت هایی که در اختیار دارید بیندیشید نه به اموری که در اختیار ندارید.

28- از خطاهای یکدیگر سریعا بگذرید و خطاهای همدیگر را تحمل کنید.
29- با یاد آوری برخی ایام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظایر آن و دادن هدیه هایی هر چند کوچک (مثل یک شاخه گل) به طور نمادین یا سمبلیک عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام کنید.
30- خود را در برابر همسرتان آراسته و پاکیزه و جالب توجه نگه دارید از پریشانی و وضع نامرتب بپرهیزید.
31- در انتخاب دوست و برقراری روابط دوستانه و معاشرت های خانوادگی با زوج های دیگر دقت کنید و این امور را با توافق یکدیگر انجام دهید.
32- از هر گونه رفتاری که به مرد سالاری یا زن سالاری می انجامد، پرهیزکنید.
33- خطای یکدیگر را در حضور دیگران، فرزندان، آشنایان، والدین یکدیگر و ... بازگو نکنید.
34- هرگز همسرتان را با زن یا مرد دیگر مقایسه نکنید.
35- از رفتارهای مطلوب همسرتان تشکر کرده، او را تشویق کنید و انگیزه تکرار آن رفتار را بیش تر سازید.
36- از تصمیم های نادرست و غیر منطقی و کلی گویی های منفی و شکل گیری افکار منفی در باره همسرتان شدیداً پرهیز کنید.
37- حتی المقدور به قول هایی که به همسرتان داده اید عمل کنید تا به سلب اعتماد و احساس فریب خوردگی نینجامد.
38- از نسبت دادن القاب و زدن بر چسب های ناگوار و نامطلوب مانند بدقول، زرنگ، شلخته، کله شق، یک دنده، لجباز و خود خواه به یکدیگر پرهیز کنید.
39- در مواردی که غمگینی و افسردگی و یا عصبانیت زن یا شوهر شدت می یابد و احتمال اختلال در کار سیستم عصبی یا غدد دورن ریز به ویژه غده تیروئید وجود دارد، در نخستین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از عادی بودن ترشح غدد از جمله غده تیروئید مطمئن شوید.
40- برای داشتن یک زندگی با نشاط و موفق خوب بیندیشید، وقت بگذارید، احساس مسوولیت کنید، موانع ارتباط سالم را از میان بردارید و به عوامل ایجاد کننده روابط سالم توجه کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۳٠

 

یک قلم و کاغذ بردارید و به سوالات زیر با دقت جواب دهید. اگر لازم بود حتی می‌توانید نقاشی هم بکشید. جواب کلی به سوالات ندهید. هر چقدر کامل‌تر و جزئی‌تر به سوالات پاسخ دهید، به نتیجه کامل‌تری می‌رسید. به حافظه‌تان هم اعتماد نکنید، حتما تمام افکارتان را یادداشت کنید چون در این تست لازم است که تمام جزئیات را به یاد بیاورید.


برای جواب هر سوال، نخستین چیزی که به ذهن‌تان می رسد را بنویسید


1.‌ در حال گذر از یک مسیر هستید و از دور یک بوته گل رز می‌بینید. این بوته فقط یک شاخه گل رز دارد که تا به حال مشابه آن را هیچ کجا ندیده‌اید. در این لحظه چه کاری انجام می‌دهید؟

2.‌ از تپه‌ای بالا می‌روید و از آن بالا چمن زاری زیبا را مشاهده می‌کنید. ناگهان یک اسب زیبا را در میان چمن زار می‌بینید. شما شگفت زده شده اید و بنا به دلایلی نمی‌توانید از این اسب چشم بردارید! دلایل‌تان را توضیح دهید و اسب را توصیف کنید.

3.‌ ناگهان احساس می‌کنید در مکان متفاوتی هستید. مکان جدید و متفاوتی که قبلا آنجا نبوده‌اید. کجا هستید؟

4.‌ در حالی که غرق تفکرات خود هستید، شخصی دستش را روی شانه‌تان می‌گذارد. شما به عقب بر‌می‌گردید و شخصی را می‌‌بینید که از قبل او را می‌شناسید. او کیست؟

5.‌ در مسیری که در حال حرکت هستید، ناگهان به آب می‌رسید:

الف. آب را توصیف کنید. برای مثال اقیانوسی بزرگ است یا نهری باریک؟ شفاف است یا کدر؟ کم عمق است یا عمیق؟ آب جاری است یا راکد؟ و این‌که آیا روی آب چیزی می بینید؟ اگر جواب‌تان بله است، روی آب چه می بینید؟

ب. آیا آب جاری است؟
ب- 1- آب به سرعت می رود.
ب-2- آب به آرامی جاری است.
ب-3- آب راکد و ساکن است.

ج. باید به آن سوی آب بروید. چگونه این کار را انجام می‌دهید؟
ج-1- شنا می‌کنید.
ج-2- قایق می‌سازید.
ج-3- به‌دنبال پل می‌گردید.
ج-4- برای پیدا کردن یک راه‌حل مناسب اطراف را خوب جست و جو می‌کنید.

6.‌ ظرف نگهداری آب
در آن سوی آب، یک ظرف آب پیدا می کنید. چه می‌کنید؟

6-1- ظرف نگهداری آب را توصیف کنید. بزرگ است یا کوچک؟ برای مثال فلاسک آب است یا منبع بزرگ؟
6-2- ظرف را همان جا می‌گذارید یا با خودتان می‌برید؟
6-3- اگر با خودتان ظرف نگهداری آب را می‌برید، آن را خالی می‌ برید یا پُر؟


تفسیر روان‌شناسی جواب‌ها:


1.‌ گل رز: رفتار شما با گل رز نشانه توانایی‌تان در کنترل کردن وسوسه‌هاست. اگر گل رز را بچینید به معنی این است که قادر به کنترل کردن وسوسه‌های نفسانی نیستید.

2.‌ اسب: توصیف شما از اسب در واقع توصیف‌تان از یک شریک زندگی ایده‌آل است.
3.‌ محیط جدید: این مکان، جایی است که آرزو دارید در آنجا زندگی کنید. چه این مکان، تخیلی باشد، چه در دنیای واقعی وجود داشته باشد.

4.‌ شخص: شخصی که دست روی شانه‌تان می‌گذارد، شخصی است که بیشتر از هر کسی به او اطمینان دارید.

5.‌ آب: آب نماد عشق ورزی است.

حجم آب نشانه میزان عشق درون‌تان است. میزان شفاف بودن آب به طرز تفکر شما در مورد عشق بر‌می‌گردد. اگر آب کدر باشد نشانه این است که از عاشق شدن می‌ترسید و شاید تجربه و تفکر منفی

نسبت به عشق دارید ولی اگر آب شفاف باشد به این معنی است که آمادگی عاشق شدن را دارید. هر چقدر آب عمیق‌تر باشد، شما احساس بهتر و عمیق‌تری در زمینه عشق و عاشقی دارید.


جزئیات کوچک دیگر، مثل حباب‌های روی آب و موج های کوتاه، نشانه طبع شوخ و سرزنده شماست. دیدن موجودات زنده در آب مانند اردک، لاک‌پشت و قورباغه و...، به این معناست که به احتمال زیاد، شما به داشتن فرزند تمایل دارید.

ب. میزان سرعت حرکت آب نشان‌دهنده عشق درونی تان نسبت به همسرتان است. هر چقدر سرعت آب بیشتر باشد، شما در ابراز عشق کردن ماهرتر هستید.

ج. نوع راهی که برای رد شدن از رودخانه انتخاب می‌کنید به معنای روش شما برای انتخاب همسر است.

ج-1- آنقدر می‌گردید تا بالاخره همسر ایده‌آل خود را پیدا کنید.

ج-2- خودتان شرایطی را مهیا می‌کنید تا با افراد بیشتر و متفاوتی آشنا شوید و بعد از آن شخص مورد علاقه خود را از بین آن‌ها انتخاب می‌کنید. شما برای پیدا کردن شریک زندگی‌تان عجله زیادی ندارید.

ج-3- پیش‌زمینه‌ای برای انتخاب همسر ندارید، فقط می‌خواهید که ازدواج کنید.

ج-4- شما برای انتخاب همسر فردی سختگیر هستید و محال است بدون تحقیقات مفصل با کسی ازدواج کنید.

هر چقدر راحت‌تر از آب عبور کنید؛ به این معناست که برای ازدواج کردن آماده تر هستید.

پیدا کردن راه برای رد شدن از عرض رودخانه نشانه تمایل شما برای پیدا کردن راهی مطمئن برای انتخاب همسر است.


اگر اطراف آب را برای پیدا کردن راه‌حلی مناسب به‌منظور رد شدن از آب جست‌وجو کردید، نشانه این است که کمی از ازدواج کردن هراس دارید. اگر بی‌مهابا و بدون فکر به آب بزنید به این معناست که بدون فکر همسر انتخاب می‌کنید.

6.‌ ظرف نگهداری آب

6-1-توصیف شما از ظرف نگهداری آب به طرز تفکر شما نسبت به روابط عاشقانه برمی‌گردد. اگر ظرف آب


یک ظرف ساده و کاربردی مثل قمقمه یا بطری آب بود، به این معناست که شما نگاهی واقع‌بینانه و

منطقی نسبت به زندگی مشترک دارید. ظروف کاربردی از مواد محکم ساخته شده‌اند، چکه نمی‌کنند و به راحتی نمی‌شکنند.

اگر این ظرف؛ زینتی و برای مثال یک تنگ بلوری و بیش از حد آراسته باشد، شما در روابط‌تان به‌دنبال ازدواجی هستید که آرمان‌گرا، احساسی و هیجان‌انگیز باشد. ظروف زینتی احتمال شکستن زیادی دارند به همان نسبت هم این نوع انتخاب همسر خطرات زیادی دارد و احتمال شکست آن زیاد است.

اگر ظرف هم زیبا و هم کاربردی باشد نشانه تعادل در احساسات و منطق‌تان در انتخاب شریک زندگی است.

اگر ظرف نگهداری آب، کثیف و از کار افتاده باشد، به این معناست که شما آمادگی ازدواج و روابط طولانی‌مدت را ندارید و نسبت به آن بدبین هستید.

6-2-اگر ظرف نگهداری آب را همراه خودتان بردید، نشان‌دهنده این است که شما شادی را در زندگی مشترک و روابط طولانی می‌بینید نه یک احساس عاشقی زودگذر!

6-3- اگر ظرف نگهداری آب را پر کردید و با خود بردید، نشانه این است که مسائل زناشویی در ازدواج برای‌تان اهمیت زیادی دارد و اگر ظرف نگهداری آب را خالی کردید و همراه خود بردید، به این معناست که مسائل زناشویی آنقدرها هم در زندگی شما نقش مهمی ندارد.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٢

 

می‌توانید شخصیت همسرتان را تغییر دهید؟

زندگی با یک همسر کنترل‌گر آسان نیست؛ پس به‌جای این همه اضطراب سعی کنید شخصیتش را بیشتر بشناسید و او را تغییر دهیداحساس می‌کنید که رابطه زناشویی‌تان به دلیل برخی رفتار‌های همسرتان سرد و پراضطراب شده؟ شاید مشکل مربوط به شخصیت او و کنترل‌گر بودن او باشد. زندگی با همسری که چنین ویژگی‌ای دارد آسان نیست اما باید بدانید که آدم‌های کنترل‌گر به 5 گروه تقسیم می‌شوند. اگر شما فکر می‌کنید که او جزو یکی از این دسته‌هاست، به سوالات این تست پاسخ دهید. پاسخ این سوالات تنها نمایانگر شخصیت همسر کنترلگرتان نیست بلکه به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین رفتار را در مقابل چنین آدم‌هایی داشته باشید. زیرا در ادامه این تست، شما را با آسان‌ترین راهکار‌های خلاص شدن از این زندگی نابرابر آشنا خواهیم کرد.


به این سوالات در مورد همسرتان پاسخ دهید

1. آیا اگر به نتیجه دلخواهش نرسید یا کار‌ها آنطور که انتظار دارد پیش نروند، آدم‌های اطرافش را آشکار یا مخفیانه تهدید یا سرزنش می‌کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

2. آیا سعی می‌کند به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم رفتاری که کسی در گذشته با او کرده را در مکالمه یا شرایط فعلی تلافی کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

3. آیا کینه‌ها را در دلش نگاه می‌دارد و مدام به این فکر می‌کند که رفتار و کارهای افراد دیگر را در آینده تلافی کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

4. آیا دوست دارد که کار‌ها را به نام خودش پایان برسد و یک موفقیت جمعی را به نام خودش تمام کند یا این‌که با تمام کردن کار‌ها دیگران را تحت‌تاثیر قرار بدهد؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

5. آیا توانایی متقاعدکردن دیگران را دارد و تاکنون در روابطش با آدم‌های دیگر کنترل رابطه را به‌عهده گرفته یا در جمعی که حضور داشته نقش هدایت‌گر را برعهده داشته است؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

6. آیا تاکنون گرفتن تصمیمات جمعی برعهده او بوده‌است و دوست دارد به‌عنوان قهرمان جمع شناخته شود؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

7. آیا در انجام کار دیگران را راهنمایی می‌کند و درصورت به هم ریختن شرایط، کسی را سرزنش نکرده و تنها برای کمک به بهبود انجام کار تلاش می‌کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

8. آیا اجازه می‌دهد که دیگران کاری را به پایان برسانند یا آن‌ها را در انجام کاری دخالت می‌دهد تا اعتماد به نفس‌شان بالاتر برود؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

9. آیا برای این‌که دیگران کاری که جزو وظایفش است را انجام بدهند، آن‌ها را فریب می‌دهد؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

10. آیا به‌ دلیل این‌که احساس می‌کند توانایی انجام کاری را دارد، برای انجام دادن آن پیش‌قدم می‌شود یا رهبری دیگران در انجام آن کار را به‌عهده می‌گیرد؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

11. آیا هرگز به دلیل این‌که با روش فرد دیگری در انجام کاری مخالف است، با او جروبحث می‌کند یا عصبانی می‌شود؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

12. آیا برای این‌که کاری را به انجام برساند از نبوغ و استعدادش استفاده می‌کند و به همین دلیل راه او در انجام آن کار به شکل قابل توجهی با راهکار آدم‌های دیگر تفاوت می‌کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

13. آیا وقتی که با فرد دیگری در یک پروژه کار می‌کند، بیشتر از او روی موضوع کار و هدف نهایی تمرکز می‌کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

14. آیا به شکل تاثیرگذاری در میان هم‌گروه‌هایش فعالیت می‌کند و حضور او در یک تیم یک نقطه قوت به حساب می‌آید؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

15. آیا وقتی در کاری به موفقیت دست پیدا می‌کند، دوست دارد این اعتبار را با دیگران هم قسمت کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگزهمسر شما چقدر می‌خواهد کنترل تان کند؟اگر همسرتان در این گروه باشد، اغلب دیگران را به‌خاطر این‌که آن‌طور که او دوست ندارد رفتار می‌کنند، ‌سرزنش می‌کند. این فرد معمولا همیشه کینه را در دلش نگه می‌دارد و منتظر فرصتی است که دیگران را به‌ دلیل این موضوع سرزنش کند یا این‌که دائم آن‌ها را به دلیل عمل کردن خلاف انتظار او تهدید می‌کند.

امتیازتان را جمع کنید

برای هر پاسخ بله به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ اغلب اوقات 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای هر پاسخ گاهی یک امتیاز بدهید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات یک تا 3 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.

دوست دارد جلب توجه کند؟

این گروه سعی می‌کند با انجام کارهایی که می‌تواند روی دیگران تاثیر عاطفی بگذارد توجه‌شان را جلب کند. این افراد دوست دارند احساسات دیگران را در دست‌شان بگیرند یا این‌که به هرطریقی که شده خودشان را نشان بدهند.

امتیازتان را جمع کنید

برای هر پاسخ بله به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ اغلب اوقات 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات 4 تا 6 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.

مثل بی‌کفایت‌ها رفتار می‌کند؟

اگر همسرتان در گروه بی‌کفایت‌ها قرار می‌گیرد معمولا ترجیح می‌دهد، از معرکه فرار کند و به جای حل مسئله سعی می‌کند که از موقعیت خارج شود. چنین فردی از این‌که ضعیف جلوه کند ابایی ندارد و دوست دارد که دیگران همیشه به جای او کارها را انجام دهند و او را از مخمصه دربیاورند.

امتیازتان را جمع کنید
برای هر پاسخ بله به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ اغلب اوقات 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای هر پاسخ گاهی یک امتیاز بدهید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات 7 تا 9 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.

قدرت‌طلب و پرخاشگر است؟

این افراد پرخاشگرند و دوست دارند به هرطریقی که شده با حرف‌های تند یا کار‌های خشونت‌آمیز موقعیت را کنترل کنند.

امتیازتان را جمع کنید
برای هر پاسخ بله به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ اغلب اوقات 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای هر پاسخ گاهی یک امتیاز بدهید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات 10 تا 12 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.

همکاری را به هر چیزی ترجیح می‌دهد؟

از میان این چند گروه کنترل‌گر‌ها تنها اگر همسرتان جزو این گروه باشد باید به شما تبریک بگوییم. این دسته تنها گروهی هستند که از راهی سالم دیگران و محیط‌شان را کنترل می‌کنند. این افراد قدرت مذاکره کمک می‌گیرند و سعی می‌کنند در نقش هدایت‌گر یک تیم در محیط کار یا زندگی‌خانوادگی‌شان شرایط را در دست بگیرند و دیگران را هم در موفقیت‌های‌شان سهیم کنند. درواقع هدف اصلی آن‌ها تمرکز بر اهداف است و نه کنترل و استثمار دیگران.

امتیازتان را جمع کنید
برای هر پاسخ «بله» به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ «اغلب‌اوقات» 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای هر پاسخ «گاهی» یک امتیاز بدهید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات 13 تا 15 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده‌بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.


همسرتان متعلق به کدام گروه است؟

وقتی امتیاز تمام این قسمت‌ها را مقابلش نوشتید، می‌توانید نتیجه تست را دریافت کنید. برای تمامی بخش‌ها از این فرمول استفاده‌کنید. یادتان نرود این تست 5 قسمت دارد و نمره هر قسمت (که از 3 سوال تشکیل شده‌است) متعلق به همان بخش است و نمی‌توانید نمره تمام بخش‌ها را با هم جمع کنید.

9-6: استفاده قاطعانه از این ابزار برای اثبات قدرت و کنترل کردن دیگران.

8-5: استفاده گاه‌به‌گاه از این ابزار برای اثبات قدرت و کنترل کردن دیگران.

4-2: به ندرت استفاده کردن از این ابزار برای اثبات قدرت و کنترل کردن دیگران.

1-0: هرگز استفاده نکردن از‌ این ابزار برای اثبات قدرت و کنترل کردن دیگران.


با همسر کنترل‌گر چه کنیم؟

1- به کار‌هایی که انجام می‌دهد دقت کنید و سعی کنید، رفتار‌های خوبش را از رفتار‌های کنترل‌گرانه‌اش تفکیک کنید. حالا وقت آن است که دنبال دلیل این رفتار‌ها بگردید. چه عملی از شما باعث چنین عکس‌العمل‌هایی می‌شود؟ آن‌ها را در یک فهرست بنویسید و سعی کنید بی‌طرفانه در مورد خودتان قضاوت کنید.

2- گاهی‌اوقات افراد نمی‌توانند رفتار‌های محیط بیرون‌شان را از رفتار‌هایی که در خانه انجام می‌دهند جدا کنند. ممکن است او به خاطر شرایط اجتماعی یا شغلی‌اش، مجبور به انجام برخی کار‌ها یا نشان دادن بعضی عکس‌العمل‌ها باشد و به همین دلیل طبق عادت در مقابل شما رفتار‌هایی را از خود نشان بدهد. اگر مشکل اصلی جنس شغل اوست، باید به او کمک کنید که شخصیتی که در خانه دارد را از شخصیت اجتماعی‌اش تفکیک کند. ممکن است این جداسازی مدتی زمان ببرد و حتی نیازمند حمایت یک شخص سوم، یعنی یک روان‌شناس یا مشاور خانواده باشد.

3- ببینید همسرتان به چه چیز‌هایی احتیاج دارد و چه رفتار‌هایی از طرف شما به او احساس اطمینان و امنیت می‌دهد. سعی کنید این حس را در او تقویت کنید.

4- بدون گوشه و کنایه و حتی پنهان‌کردن احساسات‌تان را با او در‌میان بگذارید. اگر رفتارش شما را ناراحت کرده، صراحتا بگویید با این رفتارت من چنین حسی پیدا می‌کنم.

5- مسئولیت‌پذیر‌تر باشید و سعی کنید توانایی‌های‌تان را پرورش دهید. تنها در این شرایط است که همسرتان به شما اتکا می‌کند و احساس برتری‌ که همیشه با خودش دارد در مقابل شما کاهش می‌یابد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 


تست: ازدواج شما ماندگار است یا ...؟

آزمون زیر برای مستحکم‌تر کردن رابطه طولانی مدت خود با نامزد / همسرتان و سنجش میزان دوام آن تهیه شده است. برای هر سوال مشخص کنید چه میزان با آن موافق یا مخالف هستید. سوالات را صادقانه جواب دهید تا به نتیجه‌ای صحیح برسید.آزمون زیر برای مستحکم‌تر کردن رابطه طولانی مدت خود با نامزد / همسرتان و سنجش میزان دوام آن تهیه شده است. برای هر سوال مشخص کنید چه میزان با آن موافق یا مخالف هستید. سوالات را صادقانه جواب دهید تا به نتیجه‌ای صحیح برسید.


1.اگر چه ما شرایط سختی را با هم پشت سر گذاشتیم اما حداقل می‌توانیم به فرزندان‌مان بگوییم پدر/مادری دارند که لایق احترام آن‌ها هستند.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.
و) ما فرزندی نداریم.

2. من و همسر/نامزدم از ابتدای آشنایی‌مان تا به امروز رابطه خوبی داشته‌ایم.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.

3. اگر ازدواج ما به جدایی بکشد/ نامزدی‌مان بهم بخورد و مدتی بعد همسر قبلی خود را در خیابان با زن/مردی دیگر ببینم، احساس غم و حسادت شدیدی خواهم کرد.

الف) کاملا مخالفم.
ب)مخالفم
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.

4. اگر مجبور شوم برای فرزندانم توضیح دهم که چرا زندگی کردن با پدر/مادرشان به نفع خودم و آن‌ها بوده، به گمانم بهترین دلایل را می‌توانم به زبان بیاورم.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.
و) ما فرزندی نداریم.

5.حتی در بدترین روز‌های زندگی مشترک‌مان می‌دانستم اگر مشکل‌مان جدی باشد، او هر کاری از دستش بر بیاید برای نجات زندگی‌مان انجام می‌دهد.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.

6. ما خصوصیات اخلاقی خاص خودمان را داریم و با هم متفاوتیم، با این حال من همیشه اطمینان داشتم که او به خاطر آزرده‌خاطر کردنم عذر خواهی خواهد کرد.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.

7. از ابتدای آشنایی‌مان تا به امروز تفریحات مشخصی داشته‌ایم و با هم لحظات خوشی را ‌گذرانده‌ایم.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.

8. اگر یکی از بهترین دوستانم یا بستگان درجه یک من ازدواج کند و روابط او با همسرش به‌خوبی پیش نرود به او پیشنهاد خواهم داد که روی رابطه‌اش بیشتر کار کند.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.

9. به یاد دارم که از ابتدای آشنایی‌مان همسر/نامزدم همواره پشتیبانم برای رسیدن به اهداف و آرزو‌هایم بوده است.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.

10. رفتار و اخلاق همسرم باعث ایجاد احساس آرامش و امنیت در من می‌شود.

الف) کاملا مخالفم.
ب) مخالفم.
ج) احساسی خنثی دارم./ادغام هر دو
د) موافقم.
ه) کاملا موافقم.


طریقه امتیاز‌دهی:

الف) صفر امتیاز
ب) یک امتیاز
ج) 2 امتیاز
د)3 امتیاز
ه) 4 امتیاز
و) 4 امتیاز

اگر مجموع امتیازات شما بین صفر تا 20 است، رابطه شما بسیار نگران‌کننده است.

واقعا متاسفیم اگر به فکر اصلاح رابطه خود نباشید، این رابطه دوام زیادی نخواهد داشت. شما باید با این واقعیت روبه‌رو شوید که رابطه شما مشکلات زیاد و معایب اساسی دارد. اگرچه در برخی شرایط افرادی بوده‌اند که لحظات و روزهای بسیار بدی را در زندگی مشترک خود تجربه کرده‌اند اما توانسته‌اند رابطه خود را سالم نگه دارند. در باقی شرایط شاید این نشانه‌ای است برای این‌که بیشتر نگران زندگی خود باشید. حالا زمان آن رسیده تا در زندگی خود تغییر ایجاد کنید.

اگر مجموع امتیازات شما بین 29-20 است، رابطه شما کمی در خطر است. شاید در حال گذراندن دوره‌ای مایوس‌کننده اما موقتی هستید، شاید هم کمی جدی‌تر باشد و مشکلات پایه‌ای در رابطه خود داشته باشید. مجموع امتیازات شما نشان می‌دهد که رابطه شما به‌طور کلی رابطه‌ای مستحکم است اما در بعضی مواقع مشکلاتی در آن به‌وجود می‌آید. این مشکلات در اکثر روابط بسیار شایع است اما اگر برای سال‌های متمادی ادامه پیدا کند یا بدتر شود، بهتر است به فکر مراجعه به یک مشاور ازدواج باشید.

اگر مجموع امتیازات شما بین 40-30 است، رابطه شما رابطه‌ای ایده‌آل و سالم است.

جای تبریک دارد، شما رابطه‌ عالی و مستحکمی دارید. براساس مجموع امتیازاتی که به‌دست آوردید به‌نظر می‌آید این رابطه با‌ثبات و سالم باشد. اگر چه ممکن است گاهی یک یا شاید هم 2 شوک در زندگی زناشویی خود تجربه کنید اما مطمئنا شما و نامزد/همسرتان در برطرف کردن آن حرفه‌ای عمل خواهید کرد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

میزان سنجش عشق و علاقه


1- پایان دنیا نزدیک است. اگر فقط بتوانید یک نوع از حیوانات را نجات دهید، کدامیک را انتخاب می‌کنید؟

الف : خرگوش

ب : گوسفند

پ : گوزن

ت : اسب2- به آفریقا رفته‌اید. به هنگام بازدید از یکی از قبیله‌ها، آنها اصرار می‌کنند که یکی از حیوانات زیر را به عنوان یادگاری با خود ببرید. کدام را انتخاب می‌کنید؟

الف : میمون

ب : شیر

پ : مار

ت : زرافه3- فرض کنید خطای بزرگی انجام داده‌اید و خداوند برای مجازات شما تصمیم گرفته است که به جای انسان، شما را به صورت یکی از حیوانات زیر در آورد. کدام را انتخاب می‌کنید؟

الف : سگ

ب : گربه

پ : اسب

ت : مار4- اگر قدرت داشتید که یک نوع از حیوانات را برای همیشه از روی کره زمین نابود کنید، کدام را انتخاب می‌کردید؟

الف : شیر

ب : مار

پ : تمساح

ت :ک.و.س.ه5- یک روز، با حیوانی برخورد می‌کنید که می‌تواند با شما به زبان خودتان صحبت کند. دلتان می‌خواهد که کدامیک از حیوانات زیر باشد؟

الف : گوسفند

ب : اسب

پ : خرگوش

ت : پرنده6- در یک جزیره دور افتاده، تنها یک موجود زنده به عنوان همدم و همراه شما وجود دارد. کدامیک را انتخاب می‌کنید؟

الف : انسان

ب : خوک

پ : گاو

ت : پرنده7- اگر قدرت داشتید که هر نوع حیوانی را اهلی و دست‌آموز کنید. کدامیک از حیوانات زیر را به عنوان حیوان خانگی خودتان انتخاب می‌کردید؟

الف : دایناسور

ب : ببر

پ : خرس قطبی

ت : پلنگ8- اگر قرار بود برای 5 دقیقه به صورت یکی از حیوانات زیر در می‌آمدید، کدامیک را انتخاب می‌کردید؟

الف : شیر

ب : گربه

پ : اسب

ت : کبوترتحلیل:

1- در زندگی واقعی، برای چه نوع آدمهایی جذابیت و کشش دارید.

الف: خرگوش– کسانی که دارای شخصیت دوگانه هستند، به سردی یخ در ظاهر اما به گرمی آتش در باطن

ب: گوسفند– مطیع و گرم

پ: گوزن– زیبا و آداب دان

ت: اسب- کسانی که غیرقابل جلوگیری، بی‌بند و بار و آزاد هستند.2- در فرایند ابراز عشق و درخواست ازدواج، کدام رویکرد برای شما خوشایندتر و موثرتر است.

الف: میمون – مبتکر و باذوق که هیچگاه احساس خستگی نکنید.

ب: شیر- سرراست، صاف و پوست کنده به شما بگوید که دوستتان دارد.

پ: مار- دمدمی مزاج، پر نوسان، نفس گرم و عشق سرد

ت: زرّافه- صبور، هرگز شما را رها نکند.3- دلتان می‌خواهد معشوقتان چه عقیده‌ای درباره شما داشته باشد.

الف: سگ- باوفا، صادق، ثابت قدم

ب: گربه- شیک و زیبا

پ: اسب- خوش بین

ت: مار- انعطاف‌پذیر4- چه اتفاقی باعث می‌شود که شما رابطه‌تان را قطع کنید/ از چه خصوصیتی بیش از همه نفرت دارید.

الف: شیر- متکبر و خودخواه، امر و نهی کن

ب: مار- هیجانی و دمدمی مزاج، نمی‌دانید چگونه او را خوشحال کنید.

پ: تمساح- خونسرد، بیرحم، سنگدل

ت:ک.و.س.ه- ناامن5- دوست دارید چه نوع رابطه‌ای با او برقرار سازید.

الف: گوسفند- سنتی، بدون آن که چیزی بگوئید او بفهمد چه می‌خواهید، ارتباط برقرار کردن از طریق قلب‌ها.

ب: اسب- هر دو بتوانید درباره همه چیز با هم صحبت کنید، هیچ چیز مخفی در میان نباشد.

پ: خرگوش- رابطه‌ای که همیشه خود را گرم و عاشق او حس کنید.

ت: پرنده- رابطه‌ای پایدار و طولانی و بالنده6- آیا به او خیانت می کنید.

الف: انسان- شما به جامعه و اخلاقیات احترام می‌گذارید، پس از ازدواج هیچ کار خلافی نمی‌کنید.

ب: خوک- نمی‌توانید در مقابل تمایلاتتان مقاومت کنید، به احتمال زیاد خیانت می‌کنید.

پ: گاو- خیلی سعی می‌کنید که چنین کاری نکنید.

ت: پرنده- شما هرگز نمی‌توانید استوار و ثابت قدم باشید، شما واقعاً برای ازدواج مناسب نیستید و نمی‌خواهید تعهدی بپذیرید.7- درباره ازدواج چه فکر می‌کنید.

الف: دایناسور- شما خیلی بدبین هستید و فکر می‌کنید این روزها دیگر ازدواج سعادتمندانه وجود ندارد.

ب: ببر- شما به ازدواج به صورت یک چیز گرانبها فکر می‌کنید. پس از آن که ازدواج کردید، پیوند زناشویی و همسرتان را بسیار باارزش و گرامی می‌دارید.

پ: خرس قطبی- شما از ازدواج می‌ترسید، فکر می‌کنید آزادیتان را از شما خواهد گرفت.

ت: پلنگ- شما همیشه طالب ازدواج بوده‌اید ولی در واقع، شناخت دقیقی از آن ندارید8- در این لحظه، به عشق چگونه فکر می‌کنید.

الف: شیر- شما همیشه تشنه عشقید و می‌توانید هر کاری برای آن بکنید اما به راحتی در دام عشق نمی‌افتید.

ب: گربه- شما خیلی خودمحور و خودخواهید. شما فکر می‌کنید عشق چیزی است که می‌توانید به دست آورید و هرگاه که خواستید آن را دور بیاندازید.

پ: اسب- شما نمی‌خواهید در قید و بند یک رابطه پایدار قرار بگیرید. به هر چمن که رسیدی گلی بچین و برو

ت: کبوتر- شما به عشق به صورت یک تعهد دو طرفه فکر می‌کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

چقدر عاشقید چه تیپ شخصیتی دارید؟
آیا حس عاشقی شما کور کرده یا این‌که هنوز هم منطقی و اهل حساب و کتابید؟این تست‌ها با سوالات عجیبی میزان عشق در شما را می‌سنجند!
چقدر عاشق هستید؟ اصلا چطور عاشقی می‌کنید؟ این حس شما را کور کرده یا این‌که هنوز هم منطقی و اهل حساب و کتابید؟ برای سنجش عشق و علاقه در شما تست‌ها و آزمون‌های زیادی وجود دارد که تمام این تست‌ها با سوالات عجیبی میزان عشق در شما را می‌سنجند! اما حقیقت این است که آیا می‌شود با این سوالات، میزان عشق در هر کس را سنجید؟

یا این‌که پی برد که شخص با جواب دادن به این سوالات، چه نوع شخصیت عشقی و احساسی را دارد. قبل از وارد شدن به این بحث، یکی از این تست‌ها را به شما داده و بعد از آن سعی می‌کنیم اشکالات آن را بیان کرده و تستی درست در این زمینه به شما ارائه دهیم. پس سعی کنید با صداقت پاسخ دهید!

 


این تسـت چه مشکلـی دارد؟

شاید بزرگ‌ترین اشکال این تست، قضاوت کردن و جواب دادن به سوالات و پیشگویی چگونگی شخصیت باشد، بدون این‌که در نظر بگیرد که انگیزه هر فرد از انتخاب یک گزینه چیست؟ در تست‌هایی که داستان و موضوعی را شرح می‌دهند و از آزمودنی می‌خواهند که یکی از راه‌ها یا جواب‌ها را انتخاب کند، حتما باید بعد از آن از آزمودنی درباره دلیل و انگیزه او از این انتخاب، پرسیده شود. مثلا در اول و آخر که انتخاب مسیر کوتاه یا طولانی است، چطور با انتخاب یک مسیر می‌توان فهمید کسی در عشق ثابت قدم هست یا خیر؟ ممکن است کسی بسیار در عشق ثابت قدم باشد ولی راه کوتاه را انتخاب کند، به‌دلیل این‌که وقت ندارد یا کار دیگری را هم باید انجام دهد. تقریبا در تمامی سوالات همین طور است، دلیلی که برای انتخاب هر قسمت می‌آورد هیچ ربطی به توصیف شخصیتی که می‌کند ندارد که به چه دلیل این انتخاب، این توصیفات را در بر دارد به هیچ عنوان منطقی و درست نیست و هیچ اعتباری ندارد. در ادامه تستی به شما داده می‌شود که می‌تواند عقاید و احساسات شما را در مورد کسی که او را دوست دارید، بسنجد. این تست شامل ۲۰ سوال است. در صورتی که نظر قطعی در مورد عبارت ندارید، گزینه نمی‌دانم را انتخاب کنید.

 


چند نصیحت دوستانه

اگر شما نمره وابستگی بیشتر به دست آورده‌اید ممکن است چند دلیل داشته باشد؛ معمولا آن‌هایی که عاشقند، نمره بالایی در وابستگی به دست می‌آورند، اصولا وابستگی جزو ضروری روابط عاشقانه است. مهم‌تر از همه این‌که ماهیت یک رابطه عاشقانه باعث می‌شود، از فعالیت‌های‌تان، درصورت سهیم بودن‌شان با فردی که دوستش دارید، لذت ببرید. احساس عشق شما را وا می‌دارد تا آنجایی که ممکن است، وقت بیشتری را با زوج‌تان سپری کنید. هنگامی که عاشق هستید فکر می‌کنید که وجودتان به حضور در کنار آن فرد به‌خصوص وابسته است. ضروری است که بدانید این موضوع وابستگی ذهنی است که مخصوص رابطه عاشقانه است و نه وابستگی وسیع‌تر که تمام رابطه‌ها را در بر می‌گیرد. افراد بسیار مستقل که عموما تا حد زیادی بی‌نیاز از دیگران هستند، اگر رابطه عاشقانه‌شان تیره شود، ممکن است بتوانند با حداقل مشکل به راه خود ادامه دهند اما با وجود این افراد هم وقتی گرفتار عشق می‌شوند دچار اشتیاق و وابستگی به زوجشان می‌شوند. نمره شما در مقیاس وابستگی، بیان‌کننده جایگاه‌تان در رابطه شما است. یعنی این‌که میزان وابستگی شما تا چه حد است؛ اگر شما متاهل باشید، اصولا نمره بالاتری در وابستگی نسبت به آن‌هایی که رابطه دوستانه دارند به دست می‌آورید. ‌امنیت نداشتن هم به چند عامل بستگی دارد؛ اگر شما نمره بالایی در مقیاس ناامنی به دست آورده‌اید، ممکن 3 مفهوم داشته باشد: ابتدا می‌تواند به این معنا باشد که در حال شروع رابطه نسبتا جدیدی هستید. در این مرحله ناایمنی احساسی کاملا طبیعی است، احساسی که اصولا هر فرد هنگام پیدا کردن کسی که به آن علاقه دارد، پیدا می‌کند زیرا اطمینان ندارد که این احساسات دو طرفه باشد. دوما ممکن است احساس ‌امنیت نداشتن شما، نشان‌دهنده تردید زوج شما در رابطه‌تان باشد. درمان ساده‌ای برای این موضوع وجود ندارد. اما می‌توانید با صحبت رودررو با زوج‌تان از این موضوع اطمینان پیدا کنید. به یاد داشته باشید که همیشه حقیقت بهترین یاور شماست، بنابراین بدون اشک، تهدید یا تهمت‌زنی که به‌هیچ‌عنوان، شانس بهبود بخشیدن به رابطه شما را بهتر نمی‌کند، احساس زوج‌تان را از او بپرسید. سومین احتمال این است که ‌امنیت نداشتن شما، بازتاب تجربیاتی است که در گذشته خود داشته‌اید. اگر اکثر اوقات این احساس ناامنی با شماست دلیل آن می‌تواند همین موضوع باشد. درصورت انطباق خود با در میان گذاشتن احساس‌تان با زوج خود، احساس بهتری پیدا می‌کنید. همچنین ممکن است برای‌تان مفید باشد، نگرانی‌های خود را با مشاور خوبی مطرح کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

تست روانشناسی میزان جذابیت زوجین


با خواندن اولین تست و انتخاب گزینه مناسب به سوالی که هر گزینه مشخص کرده بروید و به آن سوال جواب دهید. مثلاً اگر گزینه پ سوال ۱ را انتخاب کردید دیگر لزومی ندارد سوال ۲ و ۳ را پاسخ دهید فقط کافی است به سوال ۴ مراجعه کنید.


۱) بیش از همه دوست دارید به کجا سفر کنید:
الف) پکن: رجوع شود به سوال ۲ ب) توکیو: رجوع به سوال ۳ پ) پاریس: رجوع به سوال ۴
۲) آیا تا به حال با دیدن فیلم ترحم‌انگیزی به گریه افتاده‌اید؟!
الف) بله: رجوع به سوال ۴ ب) خیر: رجوع به سوال ۳
۳) اگر با نامزدتان قرار داشته باشید و او یک ساعت بعد هم سر قرار نیاید چه کار می‌کنید؟!
الف) نیم ساعت دیگر صبر می‌کنید: رجوع به سوال ۴ ب) فوری از محل قرار می‌روید: رجوع به سوال ۵ پ) آنقدر صبر می‌کنید تا بیاید: رجوع به سوال ۶
۴) آیا دوست دارید به تنهایی به سینما بروید؟
الف) بله: رجوع به سوال ۵ ب) خیر: رجوع به سوال ۶
۵) اگر در ابتدای آشنایی با نامزدتان او بخواهد دست شما را بگیرد چه واکنشی نشان می‌دهید؟
الف) از این کار امتناع می‌کنم : رجوع به سوال ۶ ب) برای مدت کوتاهی دستش را می‌گیرم: رجوع به سوال ۷ پ) پیشنهادش را قبول می‌کنم و دستش را می‌گیرم: رجوع به سوال ۸
۶) آیا شما فرد شوخ طبعی هستید؟
الف) بله: رجوع به سوال ۷ ب) خیر: رجوع به سوال ۸
۷) به نظرتان مدیر توانایی هستید؟
الف) بله: رجوع به سوال ۹ ب) خیر: رجوع به سوال ۱۰
۸) اگر امکان داشت دوباره به دنیا بیایید دوست داشتید چه جنسیتی داشته باشید؟
الف) مرد: رجوع به سوال ۹ ب) زن: رجوع به سوال ۱۰ پ) اهمیتی ندارد: شخصیت نوع ۴
۹) آیا در آن واحد بیش از یک دوست صمیمی دارید؟
الف) بله: شخصیت نوع ۲ ب) خیر: شخصیت نوع ۱
۱۰) آیا به نظرخودتان فرد باهوشی هستید؟
الف) بله: شخصیت نوع ۲ ب) خیر: شخصیت نوع ۳


پاسخ تست:

شخصیت نوع یک؛ به شما تبریک می‌گوییم: شما برای همسرتان فرد بسیار جذابی هستید. حتی از منظر او شما زیبایی چشم‌گیری دارید. نه تنها ترکیب ظاهری زیبایی دارید. بلکه شخصیت شوخ‌طبع و لطیفی دارید. شما فرد فرهیخته‌ای هستید و می‌دانید که با همسرتان چگونه کنار بیایید و وقت‌تان را در اختیارش بگذارید.به این ترتیب است که شما فرد دلخواه او به شمار می‌روید.


شخصیت نوع دو؛ کاملا" خوب: شما به راحتی همسرتان را جذب می‌کنید اما خودتان را به این راحتی در دام عشق گرفتار نمی‌کنید. شوخ طبعی تان او را وادار میکند تا با شما کنار بیاید. او از بودن در کنار شما احساس شادمانی بسیاری دارد.


شخصیت نوع سه؛ بد نیست: شما نمی‌توانید به خوبی نامزدتان را به خود جذب کنید. اما خصوصیات جالب توجهی دارید که او بتواند با تکیه بر آنها با شما کنار بیاید. سعی می‌کنید برای مشاهده امور مختلف دیدگاه یگانه‌ای داشته باشید. شما در چشم دوستانتان فردی کاملاً صمیمی هستید.


شخصیت نوع چهار؛ مواظب باشید:شما نمی‌توانید نامزدتان را به خود جذب کنید چرا که دانش و ارزشهای غریزی انسانی والایی

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

) بیش از همه دوست دارید به کجا سفر کنید؟

الف) پکن: رجوع شود به سوال ۲

ب) توکیو : رجوع به سوال ۳

پ) پاریس : رجوع به سوال۴

۲) آیا تا به حال با دیدن فیلم ترحم انگیزی به گریه افتاده اید؟!

الف) بله : رجوع به سوال ۴

ب) خیر : رجوع به سوال ۳

۳) اگر با نامزدتان قرار داشته باشید و او یک ساعت بعد هم سر قرار نیاید چه کار می کنید؟!

الف) نیم ساعت دیگر صبر می کنید : رجوع به سوال ۴

ب) فوری از محل قرار می روید : رجوع به سوال ۵

پ) آنقدر صبر می کنید تا بیاید : رجوع به سوال ۶

۴) آیا دوست دارید به تنهایی به سینما بروید؟

الف) بله : رجوع به سوال ۵

ب) خیر : رجوع به سوال۶

۵) اگر در ابتدای آشنایی با نامزدتان او بخواهد دست شما را بگیرد چه واکنشی نشان می دهید؟

الف) از این کار امتناع می کنم : رجوع به سوال ۶

ب) برای مدت کوتاهی دستش را می گیرم: رجوع به سوال ۷

پ) پیشنهادش را قبول می کنم و دستش را می گیرم: رجوع به سوال ۸

۶) آیا شما فرد شوخ طبعی هستید؟

الف) بله : رجوع به سوال ۷

ب) خیر : رجوع به سوال ۸

۷) به نظرتان مدیر توانایی هستید؟

الف) بله : رجوع به سوال ۹

ب) خیر : رجوع به سوال ۱۰

۸) اگر امکان داشت دوباره به دنیا بیایید دوست داشتید چه جنسیتی داشته باشید؟

الف) مرد : رجوع به سوال ۹

ب) زن : رجوع به سوال ۱۰

پ) اهمیتی ندارد : شخصیت نوع ۴

۹) آیا در آن واحد بیش از یک دوست صمیمی دارید؟

الف) بله : شخصیت نوع ۲

ب) خیر : شخصیت نوع ۱

۱۰) آیا به نظرخودتان فرد باهوشی هستید؟

الف) بله : شخصیت نوع ۲

ب) خیر : شخصیت نوع ۳

————————————–

و اما پاسخ تست:
شخصیت نوع یک؛

به شما تبریک می گوییم:

شما برای همسرتان فرد بسیار جذابی هستید.

حتی از منظر او شما زیبایی چشم گیری دارید.

نه تنها ترکیب ظاهری زیبایی دارید بلکه شخصیت شوخ طبع و لطیفی دارید.

شما فرد فرهیخته ای هستید و می دانید که با همسرتان چگونه کنار بیایید و وقت تان را در اختیارش بگذارید.

به این ترتیب است که شما فرد دلخواه او به شمار می روید.

شخصیت نوع دو؛

کاملا” خوب:

شما به راحتی همسرتان را جذب می کنید

اما خودتان را به این راحتی در دام عشق گرفتار نمی کنید.

شوخ طبعی تان او را وادار میکند تا با شما کنار بیاید.

او از بودن در کنار شما احساس شادمانی بسیاری دارد.

شخصیت نوع سه؛

بد نیست:

شما نمی توانید به خوبی نامزدتان را به خود جذب کنید.

اما خصوصیات جالب توجهی دارید که او بتواند با تکیه بر انها با شما کنار بیاید.

سعی منید برای مشاهده امور مختلف دیدگاه یگانه ای داشته باشید.

شما در چشم دوستانتان فردی کاملا صمیمی هستید.

شخصیت نوع چهار؛

مواظب باشید:

شما نمی توانید نامزدتان را به خود جذب کنید

چرا که دانش و ارزشهای غریزی انسانی والایی برخوردار نیستید.

گاهی مواقع از خودتان بی تفاوتی هایی نشان می دهید به همین دلیل است که مورد پسند همسرتان نیستید

زندگی خوبی داشته باشید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

یک تست روانشناسی بسیار جالب برای اینکه بدانید چقدر عاشق محبوبتان هستید. جواب سئوالات در پایین مطلب موجود است....

سوال اول:
شما به طرف خانه کسی که دوست دارید می روید.
دو راه برای رسیدن به انجا وجود دارد:
ـ یکی کوتاه و مستقیم است که شما را سریع به مقصد می رساند ولی خیلی ساده و خسته کننده است
ـ اما راه دوم به طور قابل ملاحظه ای طولانی تر است ولی پر از مناظر زیبا و جالب است.
حال شما کدام راه را برای رسیدن به خانه محبوبتان انتخاب می کنید؟راه کوتاه یا بلند؟
سوال دوم:
در راه دو بوته گل رز می بینید .یکی پر از رزهای قرمز و دیگری پر از رزهای سفید.شما تصمیم می گیرید 20 شاخه از رزها را برای او بچینید.
چند تا را سفید و چند تا را قرمز انتخاب می کنید
(شما می توانید یا همه را یا از ترکیب دو رنگ انتخاب کنید)
سوال سوم:
با لاخره شما به خانه او می رسید .
یکی از افراد خانواده در را بر روی شما باز می کند.
شما می توانید از انها بخواهید که دوستتان را صدا بزند.
یا اینکه خودتان او را خبر کنید.
حالا چکار می کنید؟
سوال چهارم:
شما وارد منزل شده به اتاق او می روید ولی کسی انجا نیست.پس تصمیم می گیرید رزها را همان جا بگذارید.
ترجیح می دهید انها را لب پنجره بگذارید یا روی تخت؟
سوال پنجم:
شب می شود شما و او هر کدام در اتاقهای جداگانه ای می خوابید..صبح زمانی که بیدار شدید به اتاق او می روید:به نظر شما وقتی که انجا می روید او خواب است یا بیدار؟
سوال اخر: وقت برگشتن به خانه است ایا راه کوتاه و ساده را انتخاب می کنید؟
یا ترجیح می دهید از راه طولانی و جالب تر بروید؟
....... ......... ....... .......
جواب ها :

جواب سوال اول:جاده نشان دهنده عشق است اگر راه کوتاه را انتخاب کرده اید.زود و اسان عاشق می شوید.
ولی اگر راه طولانی را انتخاب کردهاید به اسانی عاشق نمی شوید.
جواب سوال دوم: تعدا رزهای قرمز نشان دهنده ان است که در یک رابطه چقدر از خودتان مایه می گذاریدو تعداد رزهای سفید برعکس نشان می دهد که شما چقدر در ان رابطه از طرف مقابلتان انتظار محبت دارید.به طور مثال اگر 18 رز قرمز و 2 عدد رز سفید انتخاب کرده اید به معناست که شما 90% محبت می کنید و 10% انتظار محبت از طرف مقابل دارید.
جواب سوال سوم: سوال سوم نشان دهنده طرز برخورد شما بامشکلات در یک رابطه است.اگر شما از اعضای خانواده درخواست کرده اید که محبوبتان را صدا بزند به این معناست که شما از مواجه شدن با مشکلات می ترسید و امیدوار هستید که مشکلات به خودی خود حل شوند.ولی اگر خودتان به اتاق رفته اید که او را از حضور خود مطلع کنید این نشان می دهد که شما با مشکلات روبرو می شوید و دوست دارید انها را هر چه زودتر حل کنید.
جواب سوال چهارم: محل قرار دادن رزها نشان دهنده اشتیاق شما برای دیدن محبوبتان است. اگر انها را بر روی تخت میگذارید نشان می دهد که دوست دارید او را زیاد ببینید.و اگر انها را لب پنجره قرار می دهید یعنی اگر او را زیاد هم نبینید تحمل می کنید.
جواب سوال پنجم: سوال پنجم نشان دهنده تفکر و طرز فکر شما در کاراکتر و شخصیت فرد محبوبتان است.اگر شما او را در حالی که خوابیده است در اتاق می بینید.این به این معنی است که شما او را همانطور که است دوست دارید.و اگر او را بیدار دیده اید یعنی انتظار دارید او مطابق میل شما بشود

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

هرگز سعی نکنید از همسرتان یک نسخه بدل بسازید :
هیچگاه همسرتان را محکوم نکنید . دعواهایی که بین زوجین صورت می گیرد مانند راز به هستند هیچگاه آن را فاش نکنید و در نگهداری از آن کوشا باشید .
هوش بیکران از هر حیث شما را هدایت می کند
به شریک زندگی خود کم محلی نکنید به او نشان دهید که دوستش دارید و به فکر تقدیر و ارائه حسن نیت باشید نه به فکر ایراد گرفتن
زناشویی عبارت است از وصلت مرد و زنی که با محبت و شوق به وصال رسیده اند قلوب آنها با هم به پیشمی روند و آنها به طرف بالا و به طرف خدا حرکت می کنند .
وقتی به همسرتان کج خلقی کنید وبه او خصومت و سوء نیت نشان دهید ذهنا از او طلاق گرفته اید .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

در بین ازدواج هایی که به طور غیرسنتی انجام می شوند، تعداد زیادی دختر و پسر هستند که به دلیل ناتوانی در قطع رابطه دوستی شان، آن را ادامه می دهند. در واقع ازدواج می کنند، چون از ابتدا هدف آشنایی شان ازدواج بوده و با وجود تمام مشکلات و ناهماهنگی هایی که در رابطه شان احساس می کنند، به خاطر عادت به یکدیگر رابطه را تا مرحله ازدواج ادامه می دهند. برای آنها جدا شدن از یکدیگر غیر ممکن است حتی اگر زندگی در کنار همدیگر هم غیرممکن باشد!

منطقی صحبت کنید
در چنین شرایطی، واکنش احساسی حکم به ادامه دادن رابطه می کند و دختر و پسر مدام خود را قانع می کنند که شاید در آینده همه چیز تغییر کرد و این رابطه بهتر شد. اما بخش منطقی ذهنشان به آنها می گوید که این رابطه سرانجامی نخواهد داشت.
اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، باید بدانید که مهم‌ترین قدم در قطع رابطه این است که با موضوع منطقی برخورد کنید. در واقع بخش احساسی وجودتان را تا مدتی خاموش کنید ( اگرچه بسیار دشوار است اما غیرممکن نیست ) و بعد با بخش منطقی وجودتان به خود، طرف مقابل و رابطه تان نگاه کنید.

مطمئن باشید یک رابطه طولانی را که برای آن اهداف بلندمدتی تعریف کرده بودید، نمی توانید با احساسات خاتمه دهید. اگر بتوانید تکلیف تان را با خودتان روشن کنید و به قول معروف با خودتان کنار بیایید خواه ناخواه طرف مقابل را هم وادار می کنید که از فاز احساسی فاصله بگیرد و منطقی تر فکر کند.

آخرین دیدار را برنامه ریزی کنید

برای خاتمه دادن یک رابطه، موضوع را به صورت حضوری یا تلفنی مطرح کنید. اما اگر می دانید تاب تحمل اصرارهای طرف مقابل برای حفظ رابطه را ندارید، قبل از حضور در محل قرار، همه واکنش ها و پاسخ ها و اصرارهای احتمالی او را پیش بینی کرده و برای آن جوابی آماده کنید. این طور هم ذهن خودتان آماده تر است هم راحت تر او را قانع می کنید که این رابطه سرانجامی نخواهد داشت.

به او بگویید که فکر می کنید آینده مطلوبی در کنار هم نخواهید داشت و خوشبختی و آرامش را در آینده از هم دریغ خواهید کرد. بگویید این تصمیم به نفع هر دو شماست و امیدوارید سرنوشت خوبی در انتظارش باشد.

یک باره ببُرید
هر هدیه و یادگاری که از او دارید برگردانید. اگرچه نگه داشتن یادگاری ها درخواستی است که او از شما خواهد داشت اما به یاد داشته باشید همین یادگاری های کوچک و به ظاهر کم اهمیت می توانند در دوران تنهایی و روزهایی که شما از بهم خوردن رابطه تان غمگین هستید ( و البته واکنش طبیعی هر جدایی هم غمگینی است ) شما را وسوسه کند تا رابطه را از سر بگیرید.

اگر ایمیل و پیامکی رد ‌و ‌بدل شده آنها را پاک کنید و هیچ تلفنی را از طرف او یا واسطه هایش نپذیرید. یک رابطه برای تمام شدن به قطع ناگهانی نیاز دارد. قطع ذره به ذره رابطه هر دو شما را زجر خواهد داد و احتمال برقراری مجدد رابطه را بالا می برد.

بی خبر نروید
معمولا حتی اگر وابستگی و علاقه‌ای هم شکل گرفته باشد، می‌بیند که بعد از ۲ یا ۳ ماه کم کم به راحتی با مسئله کنار می آیید. اگر رابطه تان رسمی شده و خواستگاری با حضور خانواده ها انجام گرفته است هم بهتر است به همین شکل به خانواده طرف مقابل اطلاع داده شود. هرگز طرف مقابل را در بی خبری نگذارید. یک دفعه نروید و خود را گم و گور نکنید. دلایلتان را بگویید و شجاعانه با ماجرا رو به رو شوید.

بعد از جدایی چه کنید؟

بعد از جدایی تا مدتی غمگین هستید، پشیمان می شوید، احساس تنهایی می کنید، دوست دارید به خاطرات دو نفره تان مراجعه کنید و به تمام مکان هایی که با هم رفته اید سر بزنید. آهنگ های غمگین گوش دهید، رمان های عاشقانه بخوانید و گریه کنید… این ها همه طبیعی است.
اما نباید اجازه دهید این رفتارهای طبیعی، شما را از ادامه زندگی باز دارند. رابطه ای که سرانجامی ندارد، باید در نطفه خفه شود. این بزرگترین لطفی است که شما به خود و طرف مقابل می کنید.
بگذارید از او فقط خاطره ای باقی بماند، مثل دوستی که یک روز در قطار ملاقات کرده اید و مسیر هر دو شما بعد از چند ساعت از هم جدا شده و به سمت مقصد متفاوتی رفته اید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢