تقریبا هر روز در تلویزیون و روزنامه‌ها درباره آسیب‌های شکاکیت به ازدواج صحبت می‌شود. گاهی این بیماری می‌تواند آنقدر شدید شود که همسری از توهم رابطه نامشروع شریک زندگیش به او آسیب‌های جدی بزند. مهم نیست که شما چقدر زمان و هزینه کرده‌اید تا همسر شکاکتان را از این سوءظن بیرون بیاورید روابطی که دچار چنین تنشی هستند نیاز به راه‌حل‌های اساسی‌تر دارند.

 


آیا به همسرتان شک دارید؟

خیانت در ازواج ابن روزها بسیار زیاد است اما به این معنی نیست که هر زن یا مردی به همسرش خیانت خواهد کرد. این مساله بسیار حساس است و باید با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. فقط به این دلیل که همسرتان شب‌ها دیر به خانه می‌آید و یا زیاد بیرون می‌رود ثابت نمی‌کند که او خائن است. پس تا وقتی همه چیز برای تان ثابت نشده است نتیجه دلخواهتان را نگیرید. بنشینید و درست فکر کنید. چه چیزی باعث شده فکر کنید همسرتان خیانت می‌کند؟ همسرتان دیر به خانه می‌آید؟ آیا این دیر آمدن نمی‌تواند به دلایل و انگیزه‌های مثبت دیگری باشد؟ اگر همه جوانب را درست بررسی کنید شاید به این نتیجه برسید که او در رفتارش هیچ خطایی نکرده است. اما اگر بازهم متقاعد نشدید باید به دنبال شواهد بیشتری باشید تا سوء ظن‌تان را اثبات کنید.

اگر همسرتان با یک زن حرف می‌زند به این معنی نیست که آن زن در زندگی شما وارد شده است. شاید او همکار همسرتان باشد و برای یک مورد کاری به او زنگ زده باشد. معمولاً کسی که شکاک است از همین مثال ساده یک بلوا درست می‌کند. حتی اگر شاهد مکالمه کاری آنها باشد همسرش را تهدید می‌کند که اصلاً چه لزومی دارد آن زن شماره تو را داشته باشد و یا مشکلش را با تو مطرح کند. برای هر رفتار به نظر مشکوکی ممکن است دلایل غیر مشکوک زیادی وجود داشته باشد. ذهنتان را باز بگذارید و هرجا که سوء تفاهمی برایتان پیش آمد به راحتی از همسرتان توضیح بخواهید.

اشتباه است که درباره سوء ظن‌هایتان با دیگران صحبت کنید. این موضوع را برای خودتان نگه دارید. مشکلات زناشویی باید بین خودتان باقی بمانند و نفر سوم تا آنجا که ممکن است باید از این مشکلات و اختلافات بی‌خبر باشد. اما متاسفانه بسیاری از زن و شوهر‌ها از مشکلات ساده و پیش پا افتاده تا مشکلات جدی را با دوستان، خانواده و آشنایانشان مطرح می‌کننداگر شما نیاز به مشورت دارید باید از یک فرد مطمئن و یک متخصص کمک بگیرید. اگر از یک مشاور خانواده کمک گرفتید و او در رفتار همسرتان هیچ نوع نشانه‌ای از خیانت پیدا نکرد باید این مساله را یک مشکل ذهنی در خودتان ببینید و برای درمان از روانشناس و رفتاردرمانگر کمک بگیرید.

شکاکیت چه تأثیری بر رابطه عاطفی شما می‌گذارد؟

اگربه شکل بیمارگونه‌ای به همسرتان شک داشته باشید برای زندگی زناشویی تان دردسر بزرگی درست می‌کنید. فرد شکاک همیشه نامطمئن است و در ذهنش سناریوی خیانت را می‌نویسد. شما برای یک اتفاق ساده و معمولی به فکرهای پوچ و باطلی می‌رسید. اگر همسرتان به تلفن جواب ندهد به خیالات و توهمات عجیب و غریبی می‌رسید. این افکار آزار دهنده زندگی شما را به هم می‌ریزند و متأسفانه این فقط شما نیستید که زندگی تان آشفته می‌شود. همسر، فرزند و حتی وابستگانتان نیز ممکن است بخاطر بیماری شما به دردسر بیفتند.

شکاکیت ویرانگر رابطه عاطفی و جنسی شما است و شما را به پایان رابطه نزدیک می‌کند. اگر درمان نشود نتیجه‌ای جز طلاق ندارد. احساس ناامنی اگر از بین نرود ممکن است درفرد وسوسه خودکشی را تشدید کند. پس اگر شما یا همسرتان دچار این بیماری هستید پیش از این که دیر شود باید به دنبال درمان باشید.

آیا همسرتان به شما شک دارد؟ چه کمکی می‌توانید به خودتان و او بکنید؟

چه چیزی باعث می‌شود که همسرتان به شما شک کند؟ آیا شما می‌توانید این شکاکیت را از بین ببرید؟


دلایل زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند شریک زندگی تان به شما شک کند. احساس عدم امنیت، بدبینی، سوءتفاهم، حسادت و بی‌اعتمادی انگیزه‌های همسرتان را برای سوءظن بیشتر می‌کنند. زندگی ترسناکی است اگر هر روز احساس کنید یک نفر شما را زیر نظر دارد، به هر کاری که می‌کنید حساس است و اجازه نمی‌دهد هرجایی بروید. شما حق دارید از همسرتان عصبانی شوید که شماره‌های تماس، پیامک‌ها و ایمیل‌هایتان را بدون اجازه شما کنترل کند بدون اینکه هرگز در طول رابطه زناشویی تان خطایی از شما سر زده باشد. دفاع از خودتان در برابر این سو ظن و پافشاری برای اینکه ثابت کنید کاری نکرده‌اید بی‌فایده است. همسرتان باید بفهمد که اشتباه می‌کند و از شما بخواهد تا کمکش کنید از شکاکیت رها شود.

چگونه رفتار کنید؟

کار آسانی نیست که به همسرتان بفهمانید او بیش از اندازه شکاک است به ویژه اگر شما تازه ازدواج کرده باشید. بعضی از واکنش‌های خاص مثل داد و بیداد و قهر کردن در برابر پرسش‌های همسرتان مثل اینکه «کجا بودی؟ با کی بودی؟ چرا تلفنت رو جواب ندادی؟ چرا این عطر خاص رو استفاده کردی؟» بسیار ناشیانه و بی‌فایده هستند. پس اگر احساس می‌کنید همسرتان شکاک است باید به دنبال راهکارهای مفیدتری باشید:

مشکل از شما نیست

پیش از هر واکنشی مطمئن شوید همسرتان تا چه اندازه شکاک است. او ممکن است تمام روز مشغول کنترل کردن شما باشد. ایمیل‌هایتان را چک کند و با نام کاربری شما در اینترنت فعالیت کند تا از روابط شما سر دربیاورد. اما این مشکل شما نیست و فقط بخاطر بی‌اعتمادی همسرتان است. واکنش‌های آنی و دفاع از خودتان کمکی به وضعیتی که در آن هستید نمی‌کند. شما حق دارید ناراحت باشید اما حتی یک لحظه فکر نکنید شما غیرطبیعی هستید و راه و رسم برقراری یک رابطه عاطفی زناشویی را نمی‌دانید. این نکته را به راحتی می‌توانید بفهمید؛ آیا شما هم مثل همسرتان بدبین و شکاک هستید و علاقه‌ای به دخالت در امور شخصی همسرتان دارید؟

تحت تأثیر قرار نگیرید

زندگی با کسی که دوستش دارید اما او به شما اعتماد ندارد دشوار است اما شما نباید اجازه بدهید رفتار اشتباه او زندگی تان را برهم بزند، روزتان را خراب کند و غمگینتان کند. می‌توانید خودتان را کنترل کنید تا تحت تأثیر قرار نگیرید. شما مسئول احساسات تان هستید و اگر بخواهید می‌توانید شاد یا غمگین باشید. هرچند تأثیرات رفتار همسرتان انکار ناپذیرند ولی اینکه شما چقدر تأثیر پذیرید و تا کجا اجازه می‌دهید که رفتار او بر روح و روانتان سلطه داشته باشد توانایی شخصی شماست.

نیازی نیست از خودتان دفاع کنید

می‌توانید تمام روز را با همسرتان به بحث درباره اینکه چه کسی را و کجا و در چه ساعتی دیده‌اید و یا اینکه مغازه دار به شما چه گفته است و چه پوشیده‌اید تلف کنید و یا فقط شنونده ترس‌ها و بی‌اعتمادی‌های همسرتان باشید. جر و بحث و عصبی شدن و پرخاش برای اثبات بی‌گناهی تنها یک نتیجه دارد آن هم اینکه همسرتان بیشتر به شما مشکوک می‌شود. اگر بگویید «تو دیوانه‌ای که این فکرها رو می‌کنی»، «خب که چی...» فقط احساس تحقیر و توهین در شریک زندگی تان ایجاد می‌کند بدون اینکه مشکلی را حل کند.

شنونده باشید


به جای انتقاد یا واکنش‌های تند کمی به حرف‌ها و نگرانی‌های همسرتان گوش بدهید. او از چه رفتار شما احساس نگرانی می‌کند؟ همین که او بتواند به شما اعتماد کند تا از ترس‌ها و نگرانی‌هایش بگوید قدم مهمی برای بهبود احساس بی‌اعتمادی اش برداشته است. او می‌گوید: «نپوش، نرو، نیا، نگاه نکن» و وقتی شما پاسخ می‌دهید «به تو ربطی نداره» همه چیز در یک تنش تمام می‌شود. اما اگر بپرسید «چرا؟ از چی می‌ترسی؟ چی شد که این ترس‌ها به سراغت اومد؟ برام توضیح بده چه اتفاقی می‌افته اگه من با یه غریبه تلفنی حرف بزنم؟» همسرتان شروع به واکاوی احساساتش می‌کند و شما خوب می‌دانید که همه ما نیاز به یک شنونده بی‌طرف داریم!

در دسترس باشید

اگر شکاکیت همسرتان یک مشکل جدی روانی نباشد شما می‌توانید با کمی احساس همدلی و سازگاری با خواسته‌هایش، اعتمادسازی کنید. اگر درست رفتار کنید او به مرور تغییر خواهد کرد و یاد می‌گیرد بدون نگرانی به شما اعتماد کند.میگنادات آی آر.لجبازی نکنید. اگر می‌دانید پای تلفن بی‌صبر می‌شود تا آنجا که می‌توانید سریع پاسخگویش باشید. شب‌ها دیر به خانه نیایید. برنامه‌های کاری تان را شرح بدهید. علاوه بر این وابستگی عاطفی‌تان را به همسرتان نشان بدهید. ابراز علاقه کنید و مدام به او بگویید که هیچ کس جای او را در زندگی شما نمی‌گیرد. دوستش دارید و فکر کردن به دیگران برایتان بی‌معناست. سردی و بی‌تفاوتی نسبت به همسرتان و شواهدی مثل دیر آمدن به خانه، بی‌محلی به تلفن‌ها، سرگرم شدن با دیگران در جمع‌های خانوادگی و دوستان او را تحریک می‌کند.

روی رفتارتان کار کنید

بهانه به دست همسرتان ندهید. بعضی از رفتارهای شما ممکن است به نظر همسرتان شک‌برانگیز باشند. اگر عادت دارید در جایی خلوت با تلفن حرف بزنید یا دیر به خانه بیایید آنها را کنار بگذارید. طوری برنامه ریزی کنید که زودتر به خانه برسید و یا برای رفع سوءتفاهم‌ها در حضور همسرتان تلفنی حرف بزید. دلیلی ندارد روی گوشی موبایلتان رمز بگذارید. همه چیز را عادی کنید. برنامه‌هایتان را واضح به همسرتان توضیح بدهید. به همسرتان کمک کنید آرامش به زندگیش برگردد. این موارد نباید برای شما سخت باشد زیرا حریم شخصی شما رمز گوشی یا مکالمات خصوصی با همکارانتان نیستند. پس بی‌خود دردسربرای خودتان درست نکنید.

گفتگو کنید

اگر از تلاش برای ایجاد اعتماد در همسرتان خسته شدید باید با همسرتان درباره احساساتتان حرف بزنید. به او بفهمانید که رفتارش چه احساس ناراحت‌کننده‌ای در شما ایجاد می‌کند. به او بگویید که این روش شما را به او نزدیک نمی‌کند بلکه هر روز شما را از او دورتر می‌کند و اگر او واقعاً خواهان شماست و ترس از دست دادن شما وادارش می‌کند اینگونه رفتار کند مطمئن باشد روزی شما را از دست خواهد داد. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید رودر رو احساساتتان را بیان کنید و یا نگران واکنش‌های تند همسرتان هستید نامه بنویسید و به او هشدار بدهید این روند تنها انگیزه شما را برای پایان رابطه قوی‌تر می‌کند.

با این حال اگر بعد از تمام تلاش‌های شما برای اعتماد سازی در همسرتان ناکام ماند هنوز یک فرصت مهم دیگر دارید. این تنها راه باقی مانده کمک از متخصصان است. یک مشاور یا روان درمانگر نه تنها می‌تواند علت شکاکیت در همسرتان را تشخیص بدهد بلکه می‌تواند راهکارهایی را برای رابطه و مشکل خاص شما پیشنهاد بدهد.گاهی رفتارهای حسادت‌آمیز همسرتان صرفا بخاطر احساس ناامنی نیست بلکه ممکن است همسرتان شخصیت ناسازگاری داشته باشد و تربیت غلط ذهنیت او را نسبت به روابط تخریب کرده باشد و این مساله‌ای نیست که شما خودتان بدون کمک از یک متخصص آن را حل کنید.

 

/ 1 نظر / 17 بازدید
سارا

من فكر ميكنم اين شكاكيت به دليل بالا بودن آمار دوستي ها وازدواج نهاي پنهاني در جامعه ايست كه درآن زندگي ميكنيم. من و همسرم يكديگر را عاشقانه دوست داريم ولي همسرم خيلي بد دل و شكاك است و اين حس او به من هم سرايت كرده همه اش با خودم ميگويم او خودش حتما مرتكب اين اعمال و رفتار ها ميشود كه اين فكرها را هميشه در مورد من ميكند او باعث شده كه من هم شكاك شوم