در مورد سلامت زنان در جهان حداقل 8 واقعیت تلخ وجود دارد که سلامت آنان را به شدت به مخاطره انداخته است.

 
 
 
 
1 - استعمال دخانیات در مردان 10 برابر زنان است.با این حال باید گفت که متاسفانه زنان کمتر از مردان موفق به ترک این عادت هستند و در اغلب موارد اعتیاد آنها برگشت‌پذیر است.علاوه بر این،درمان جایگزین نیکوتین نیز در زنان کمتر موثر واقع می شود.
 
2-  از بین مبتلایان به ایدز در منطقه صحرایی آفریقا، 61 درصد از آنها زن هستند.قابل ذکر است که در آسیا و اروپا نیز،تعداد زنان مبتلا به ایدز به شدت در حال افزایش است. 

3 - در حدود 15 تا 71 درصد زنان در جهان به علت خشونت‌های جنسی یا جسمی همسران‌شان رنج می‌برند.و این آسیب تحت تاثیر زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی است که نهایتا نتایج و عواقب بدی برای سلامت زنان دارد.
 
4 - با اینکه ازدواج زود هنگام در اغلب کشورها کاهش یافته ولی با این حال،نزدیک به 100 میلیون دختر زیر 18 سال ازدواج می‌کنند،که از این مقدار یک سوم از آنها مربوط به کشورهای در حال توسعه است.

5 - در حدود 14 میلیون نفر از دختران نوجوان هر سال مادر می‌شوند که 90 درصد آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

6 - هر روز 1600 زن و بیش از 10 هزار نوزاد به خاطر عواقب و عوارض قابل پیشگیری در دوران بارداری و زایمان فوت می‌کنند. که باز هم 99 درصد از این مادران و 90 درصد این نوزادان مربوط به کشورهای در حال توسعه هستند.

7 - در اغلب کشورها،زنان مسوولیت پخت و پز منزل را به عهده دارند و متاسفانه اغلب آنها هنوز روی اجاق‌های سنتی اقدام به طبخ می‌کنند که در نتیجه مخلوطی از انواع آلودگی‌های هوایی را تنفس می‌کنند و مبتلا به بیماری‌های تنفسی می‌شوند.این آلودگی مسوول مرگ نیم میلیون نفر از زنانی است که از این بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند.در طول بارداری نیز،قرار گرفتن در معرض این آلودگی باعث می‌شود که جنین به صورت کم‌وزن به دنیا بیاید.حتی ممکن است باعث تولد نوزاد مرده شود.
 
8 - در جهان به‌طور کلی و در تمام سنین،زنان به‌طور قابل‌ توجهی بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های چشمی هستند و از آن رنج می‌برند.با این حال همه این افراد دسترسی یکسانی به مراکز درمانی برای مداوا ندارند و به علاوه،تفاوت‌های فرهنگی در درمان و جراحی زنان هم نقش دارد
/ 0 نظر / 2 بازدید