می‌توانید شخصیت همسرتان را تغییر دهید؟

زندگی با یک همسر کنترل‌گر آسان نیست؛ پس به‌جای این همه اضطراب سعی کنید شخصیتش را بیشتر بشناسید و او را تغییر دهیداحساس می‌کنید که رابطه زناشویی‌تان به دلیل برخی رفتار‌های همسرتان سرد و پراضطراب شده؟ شاید مشکل مربوط به شخصیت او و کنترل‌گر بودن او باشد. زندگی با همسری که چنین ویژگی‌ای دارد آسان نیست اما باید بدانید که آدم‌های کنترل‌گر به 5 گروه تقسیم می‌شوند. اگر شما فکر می‌کنید که او جزو یکی از این دسته‌هاست، به سوالات این تست پاسخ دهید. پاسخ این سوالات تنها نمایانگر شخصیت همسر کنترلگرتان نیست بلکه به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین رفتار را در مقابل چنین آدم‌هایی داشته باشید. زیرا در ادامه این تست، شما را با آسان‌ترین راهکار‌های خلاص شدن از این زندگی نابرابر آشنا خواهیم کرد.


به این سوالات در مورد همسرتان پاسخ دهید

1. آیا اگر به نتیجه دلخواهش نرسید یا کار‌ها آنطور که انتظار دارد پیش نروند، آدم‌های اطرافش را آشکار یا مخفیانه تهدید یا سرزنش می‌کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

2. آیا سعی می‌کند به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم رفتاری که کسی در گذشته با او کرده را در مکالمه یا شرایط فعلی تلافی کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

3. آیا کینه‌ها را در دلش نگاه می‌دارد و مدام به این فکر می‌کند که رفتار و کارهای افراد دیگر را در آینده تلافی کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

4. آیا دوست دارد که کار‌ها را به نام خودش پایان برسد و یک موفقیت جمعی را به نام خودش تمام کند یا این‌که با تمام کردن کار‌ها دیگران را تحت‌تاثیر قرار بدهد؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

5. آیا توانایی متقاعدکردن دیگران را دارد و تاکنون در روابطش با آدم‌های دیگر کنترل رابطه را به‌عهده گرفته یا در جمعی که حضور داشته نقش هدایت‌گر را برعهده داشته است؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

6. آیا تاکنون گرفتن تصمیمات جمعی برعهده او بوده‌است و دوست دارد به‌عنوان قهرمان جمع شناخته شود؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

7. آیا در انجام کار دیگران را راهنمایی می‌کند و درصورت به هم ریختن شرایط، کسی را سرزنش نکرده و تنها برای کمک به بهبود انجام کار تلاش می‌کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

8. آیا اجازه می‌دهد که دیگران کاری را به پایان برسانند یا آن‌ها را در انجام کاری دخالت می‌دهد تا اعتماد به نفس‌شان بالاتر برود؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

9. آیا برای این‌که دیگران کاری که جزو وظایفش است را انجام بدهند، آن‌ها را فریب می‌دهد؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

10. آیا به‌ دلیل این‌که احساس می‌کند توانایی انجام کاری را دارد، برای انجام دادن آن پیش‌قدم می‌شود یا رهبری دیگران در انجام آن کار را به‌عهده می‌گیرد؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

11. آیا هرگز به دلیل این‌که با روش فرد دیگری در انجام کاری مخالف است، با او جروبحث می‌کند یا عصبانی می‌شود؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

12. آیا برای این‌که کاری را به انجام برساند از نبوغ و استعدادش استفاده می‌کند و به همین دلیل راه او در انجام آن کار به شکل قابل توجهی با راهکار آدم‌های دیگر تفاوت می‌کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

13. آیا وقتی که با فرد دیگری در یک پروژه کار می‌کند، بیشتر از او روی موضوع کار و هدف نهایی تمرکز می‌کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

14. آیا به شکل تاثیرگذاری در میان هم‌گروه‌هایش فعالیت می‌کند و حضور او در یک تیم یک نقطه قوت به حساب می‌آید؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگز

15. آیا وقتی در کاری به موفقیت دست پیدا می‌کند، دوست دارد این اعتبار را با دیگران هم قسمت کند؟

بله
بیشتر اوقات
گاهی
هرگزهمسر شما چقدر می‌خواهد کنترل تان کند؟اگر همسرتان در این گروه باشد، اغلب دیگران را به‌خاطر این‌که آن‌طور که او دوست ندارد رفتار می‌کنند، ‌سرزنش می‌کند. این فرد معمولا همیشه کینه را در دلش نگه می‌دارد و منتظر فرصتی است که دیگران را به‌ دلیل این موضوع سرزنش کند یا این‌که دائم آن‌ها را به دلیل عمل کردن خلاف انتظار او تهدید می‌کند.

امتیازتان را جمع کنید

برای هر پاسخ بله به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ اغلب اوقات 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای هر پاسخ گاهی یک امتیاز بدهید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات یک تا 3 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.

دوست دارد جلب توجه کند؟

این گروه سعی می‌کند با انجام کارهایی که می‌تواند روی دیگران تاثیر عاطفی بگذارد توجه‌شان را جلب کند. این افراد دوست دارند احساسات دیگران را در دست‌شان بگیرند یا این‌که به هرطریقی که شده خودشان را نشان بدهند.

امتیازتان را جمع کنید

برای هر پاسخ بله به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ اغلب اوقات 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات 4 تا 6 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.

مثل بی‌کفایت‌ها رفتار می‌کند؟

اگر همسرتان در گروه بی‌کفایت‌ها قرار می‌گیرد معمولا ترجیح می‌دهد، از معرکه فرار کند و به جای حل مسئله سعی می‌کند که از موقعیت خارج شود. چنین فردی از این‌که ضعیف جلوه کند ابایی ندارد و دوست دارد که دیگران همیشه به جای او کارها را انجام دهند و او را از مخمصه دربیاورند.

امتیازتان را جمع کنید
برای هر پاسخ بله به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ اغلب اوقات 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای هر پاسخ گاهی یک امتیاز بدهید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات 7 تا 9 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.

قدرت‌طلب و پرخاشگر است؟

این افراد پرخاشگرند و دوست دارند به هرطریقی که شده با حرف‌های تند یا کار‌های خشونت‌آمیز موقعیت را کنترل کنند.

امتیازتان را جمع کنید
برای هر پاسخ بله به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ اغلب اوقات 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای هر پاسخ گاهی یک امتیاز بدهید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات 10 تا 12 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.

همکاری را به هر چیزی ترجیح می‌دهد؟

از میان این چند گروه کنترل‌گر‌ها تنها اگر همسرتان جزو این گروه باشد باید به شما تبریک بگوییم. این دسته تنها گروهی هستند که از راهی سالم دیگران و محیط‌شان را کنترل می‌کنند. این افراد قدرت مذاکره کمک می‌گیرند و سعی می‌کنند در نقش هدایت‌گر یک تیم در محیط کار یا زندگی‌خانوادگی‌شان شرایط را در دست بگیرند و دیگران را هم در موفقیت‌های‌شان سهیم کنند. درواقع هدف اصلی آن‌ها تمرکز بر اهداف است و نه کنترل و استثمار دیگران.

امتیازتان را جمع کنید
برای هر پاسخ «بله» به‌خودتان 3 امتیاز بدهید و برای پاسخ «اغلب‌اوقات» 2 امتیاز را درنظر بگیرید. برای هر پاسخ «گاهی» یک امتیاز بدهید. برای این‌که بفهمید همسرتان در این گروه جا می‌گیرد یا نه به عبارات 13 تا 15 توجه کنید و امتیاز گرفته شده از این عبارات را مدنظر قرار دهید و براساس رده‌بندی‌های زیر امتیاز‌تان را بسنجید.


همسرتان متعلق به کدام گروه است؟

وقتی امتیاز تمام این قسمت‌ها را مقابلش نوشتید، می‌توانید نتیجه تست را دریافت کنید. برای تمامی بخش‌ها از این فرمول استفاده‌کنید. یادتان نرود این تست 5 قسمت دارد و نمره هر قسمت (که از 3 سوال تشکیل شده‌است) متعلق به همان بخش است و نمی‌توانید نمره تمام بخش‌ها را با هم جمع کنید.

9-6: استفاده قاطعانه از این ابزار برای اثبات قدرت و کنترل کردن دیگران.

8-5: استفاده گاه‌به‌گاه از این ابزار برای اثبات قدرت و کنترل کردن دیگران.

4-2: به ندرت استفاده کردن از این ابزار برای اثبات قدرت و کنترل کردن دیگران.

1-0: هرگز استفاده نکردن از‌ این ابزار برای اثبات قدرت و کنترل کردن دیگران.


با همسر کنترل‌گر چه کنیم؟

1- به کار‌هایی که انجام می‌دهد دقت کنید و سعی کنید، رفتار‌های خوبش را از رفتار‌های کنترل‌گرانه‌اش تفکیک کنید. حالا وقت آن است که دنبال دلیل این رفتار‌ها بگردید. چه عملی از شما باعث چنین عکس‌العمل‌هایی می‌شود؟ آن‌ها را در یک فهرست بنویسید و سعی کنید بی‌طرفانه در مورد خودتان قضاوت کنید.

2- گاهی‌اوقات افراد نمی‌توانند رفتار‌های محیط بیرون‌شان را از رفتار‌هایی که در خانه انجام می‌دهند جدا کنند. ممکن است او به خاطر شرایط اجتماعی یا شغلی‌اش، مجبور به انجام برخی کار‌ها یا نشان دادن بعضی عکس‌العمل‌ها باشد و به همین دلیل طبق عادت در مقابل شما رفتار‌هایی را از خود نشان بدهد. اگر مشکل اصلی جنس شغل اوست، باید به او کمک کنید که شخصیتی که در خانه دارد را از شخصیت اجتماعی‌اش تفکیک کند. ممکن است این جداسازی مدتی زمان ببرد و حتی نیازمند حمایت یک شخص سوم، یعنی یک روان‌شناس یا مشاور خانواده باشد.

3- ببینید همسرتان به چه چیز‌هایی احتیاج دارد و چه رفتار‌هایی از طرف شما به او احساس اطمینان و امنیت می‌دهد. سعی کنید این حس را در او تقویت کنید.

4- بدون گوشه و کنایه و حتی پنهان‌کردن احساسات‌تان را با او در‌میان بگذارید. اگر رفتارش شما را ناراحت کرده، صراحتا بگویید با این رفتارت من چنین حسی پیدا می‌کنم.

5- مسئولیت‌پذیر‌تر باشید و سعی کنید توانایی‌های‌تان را پرورش دهید. تنها در این شرایط است که همسرتان به شما اتکا می‌کند و احساس برتری‌ که همیشه با خودش دارد در مقابل شما کاهش می‌یابد

/ 1 نظر / 14 بازدید
امین و مهشید و ...

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] سلام دوست عزیز اومدم که دعوتت کنم به وبلاگ شخصی ما سه تا ... امین و مهشید و خدا امروز 12 اردیبهشت 91 افتتاح شد وبلاگمون همه حرفای ما اینجا نوشته میشه ، وبلاگی که هدفش تجربه لحظات امید و آرامشه حرفایی کاملا متفاوت و نو ... امیدواریم روزهای قشنگی رو در کنار شما بسازیم حضور شما رو صمیمانه خوش آمد میگیم www.ma3ta.com