اتفاقات تاریخی که منجر به شبیه شدن رفتارهای زن و مرد شد

اتفاق واقعی این بود که نظام سرمایه‌داری در اثر پیشرفت تکنولوژی به انقلاب صنعتی رسید و وظایفی که کارگران در کارخانه‌ها قرار بود انجام شود اولا ساده شد و ثانیا تعداد موقعیت‌های کاری در این کارخانه‌ها زیاد شد. تولید چندین و چند برابر شد و مثلا در یک کارخانه‌ی نخ‌ریسی بزرگ اولا قبلا در این حد نخ ریسیده نمی‌شد

اگر کشاورزی ۵ قرن قبل فقط از مردها برمی‌آمد که بروند با گاوآهن یک زمین را شخم بزنند و احیانا نیروی بدنی خاصی لازم بود پیشرفت تکنولوژی کار را به جایی رساند که دیگر نیازی به نیروی بدنی و مهارت بالا باشد. پیشه‌ور سنتی مهارت‌های بالا داشت. نجار سال‌ها شاگردی کرده بود. درحالیکه در قرن نوزدهم در یک کارخانه‌ی ریسندگی فقط یک نفر باید بالای یک دستگاه باشد که یک نخی را بکشد که اصلا آموزش آنچنانی‌ای نیاز ندارد، می‌تواند یک بچه باشد یا زن باشد یا مرد باشد.

بعد از این تغییر نظام سرمایه‌داری در اثر احتیاجش زن‌ها را وارد کار کرد. به این صورت که آنقدر حقوق نمی‌دادند که امرار معاش با کار کردن یک نفر ممکن باشد، برای‌شان صرف نمی‌کرد. نتیجه این است که حقوق‌ها نسبت به مخارج آنقدر پایین بود که زن‌ها مجبور شدند از خانه‌های‌شان بیرون بیایند. در یک دوره‌ای زن‌ها با گریه‌وزاری از خانه بیرون آمدند. با الان مقایسه نکنید که زن‌ها مشتاقانه در فعالیت اجتماعی شرکت می‌کنند. بعضی‌ها فکر می‌کنند که مردها، زن‌ها را حبس کرده بودند و آزادی‌های اجتماعی باعث شد که زن‌ها دریچه‌ها را بشکنند و وارد فضای اجتماعی بشوند. اصلا این‌طوری نیست. زن‌ها از وضعیت‌شان در خانواده بی‌نهایت راضی‌تر از این بودند که هرروز صبح مجبور بشوند که بچه‌شان را ول کنند و بروند سر کار. این کاملا با ساختار عاطفی زن‌ها تعارض داشت. و نظام اقتصادی جدید نیاز داشت و این کار را انجام داد.

هروقت چنین کاری می‌خواهد انجام شود فرهنگش هم ایجاد می‌شود. در همان دوران حرف از آزادی اجتماعی زن‌ها و اینکه چرا زن‌ها نباید استقلال مالی داشته باشند شروع شد. برای این تبلیغات از جایی دستور گرفته نمی‌شود. اول زن‌ها مجبور می‌شوند که بیایند و وقتی آمدند،‌ خودآگاهی مشکلاتی که بوجود آمده را پوشش می‌دهد به این معنی که فرهنگی درست می‌کند که اگر یک آسیبی به یک فرد دارد می‌رسد دردش کمتر بشود.

واقعیت تاریخی این است که دلیل رفتار مشابهی که زن و مرد پیدا کردند در چنین پروسه‌ای بوده. نظام سرمایه‌داری و انقلاب صنعتی و پیشرفت تکنولوژی کار را به جایی رسانده که بخش عمده‌ای از زندگی همه‌ی انسان‌ها موقعیت شغلی‌شان شده. این چیز مدرنی است. قبلا زن و بچه که شغل نداشتند. ما الان ۱۶ سال درس خواندیم برای اینکه یک شغل پیدا کنیم. در سن ۶ سالگی ما به عشق علم به مدرسه نرفتیم، ما رفتیم چون ما را فرستادند. چرا این همه مدرسه ایجاد شده؟ برای اینکه شغل‌های خوب احتیاج به آموزش نسبتا زیادی دارند

/ 0 نظر / 7 بازدید