تاثیرات ورزش بر سلامتی و زندگی اجتماعی و خانوادگی زنان                

با توجه به این که زنان نیمی از جامعه بشری را تشکیل می دهند از جهات مختلف دارای اهمیت بوده و در برنامه ریزی های گوناگون جامعه باید در نظر گرفته شوند .به گزارش ایونا ، یکی از اموری که برای زنان مطرح است ورزش می باشد ، امروزه زنان زیادی در سطح جهان به ورزش های مختلف اشتغال دارند . همان طور که می دانیم زندگی فعالیت است و مبنای به اصطلاح مواد درونی موجودات زنده نیز فعالیت است . صاحب نظران امروزه بر این عقیده اند که تمرین های حرکتی و ورزشی برای اکثریت مردم اعم از زن و مرد دارای ارزش بسیار است .دختران و زنان در سنین مختلف به حرکات مختلف ورزشی نیاز دارند هر چند در بعضی از کارهای خانه تا حدودی این فعالیت های بدنی تامین می شود .

اثرات تربیت بدنی و ورزش بر زنان

یکی از مزایای عمده تمرین های ورزشی برای زنان بهبود کارایی عملکرد سیستم ارگانیک بدن است . شخصی که از لحاظ بدنی تربیت یافته است در مقایسه با فردی که فعالیت ها و تمرینات ورزشی نداشته روزانه انرژی کمتری مصرف می کند و فشار کمتری در بدن خویش وارد می سازد . اثر کلی دیگر تمرین های منظم کمک به رشد و تکامل اجزا مختلف بدن است .تمرینات منظم برای زنان سبب بهبود تنفس ، سیستم هاضمه ، سیستم تخلیه بدن و بهبود ماهیچه ها و قویتر شدن آنها می شود .ورزش به زنان و دخترن اجازه می دهد خود را از عواطف انباشته شده در درون رها سازند ، و ورزش همچنین افزایش قدرت تحمل مشکلات در زندگی و بهتر روبرو شدن را به آنها می دهد .

تاثیر ورزش در زندگی اجتماعی

از نظر اجتماعی بشر طبیعتا موجودی اجتماعی است که می خواهد با دیگران رابطه داشته باشد و دیگران هم به طور متقابل با او ارتباط داشته باشند این غریزه اجتماعی را می توان از طریق ورزش بر آورده سازند و ورزش در زمینه نیل به ارزش های اجتماعی دیگری نیز چون کار گروهی ، وفاداری و روحیه ورزشکاری می توان توفیق یافت .محیط صمیمانه و مطلوب ورزشی اغلب فرصتی مناسب برای ایجاد روابط انسانی و شکل گیری روحیات است و محیط ورزشی مناسب باعث می شود زنان و دختران که ترسو و کم رو هستند به این گروه های ورزشی روی آورند تا بتوانند از این طریق با آنها ارتباط داشته باشد و همچنین در زندگی روزانه خویش با افراد مختلف بهتر سازگاری یابند .

تاثیر ورزش در خانواده

سلامت هر یک از اعضای خانواده به ویژه زن مستقیما بر تصویر کلی سلامت خانواده تاثیر می گذارد .
نگرش کلی زن نسبت به جسم و عملکرد فیزیکی بدنش در نگرش های کلی او تاثیر مستقیم دارد زیرا سلامت جسم و روان او ، روابط اجتماعی وی با دیگران را شکل می دهد . امنیت عاطفی او بر امنیت کلی خانواده می افزاید و بهترین نشانه رشد و پختگی عاطفی او بر هوش و توانایی سازگاری با موفقیت های جدید ، هنگام مواجه با فشارها و ناراحتی ها با حداقل آسیب پذیری فرد و گروهی است .تامین بهداشت جسم و روان برای زنان که در دوره ها و مراحل مختلف زندگی بر مسوولیت خویش مراحلی چون بارداری ، زایمان و از همه مهمتر پرورش و تربیت فرزندان را پشت سر می گذارد از اهمیتی والا برخوردار است .شخصیت کودک با نگرش های مادر در دوران باداری آغاز و از آن پس در آغوش و در کنار او از نظر جسمانی ، روانی ، اخلاقی ، اجتماعی و معنوی رشد و تکامل می یابد بدون شک مادر سالم و با نشاط بهتر از انجام این مسوولیت بر می آید و خود نیز الگوی عملی و طبیعی سالمتری برای فرزندان خویش خواهد بود .زنان با ورزش کردن می توانند خصوصیات رفتاری ، اخلاقی و شخصیتی مطلوب برای یک زندگی سالم و شاداب را کسب کنند
.
------------------
/ 3 نظر / 68 بازدید
سارا

سلام فرزانه عزیز من امروزاتفاقی وبلاگتون رودیدم بعضی ازمطالب وبلاگتون روهم خوندم مطالب مفیدوجالبی بود. ممنون

سعید

سلام . وب متنوع و خوبی دارین . از مطالبتون استفاده کردم . امیدوارم همیشه ایام به کامتون باشه و مطالب جدیدی به وب اضافه کنین . بازم ممنون خوش حال میشم بهم سر بزنین . (http://s64-music.blogfa.com/ بهترین آهنگهای شاد روز )

ملک نژاد

آفرین بر همتت وبلاگهای بسیار خوبی دارید واقعاً دست مریزاد که خستگی ناپذیر هستین. بنده هم مشاورهستم و وبلاگ ناقابلی دارم. http://f-maleknezhad.blogfa.com